Plastyka wałów około paznokciowych

Jest zabiegiem z zakresu chirurgii, polegającym na resekcji/usunięciu wałów okołopaznokciowych paznokcia wrastającego, w niektórych przypadkach też, wkręcającego się. Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym.

Polega to najprościej ujmując na „wyszczupleniu” palucha, uwolnieniu brzegów paznokcia od naporu wału, co powoduje zlikwidowanie  nawracających ran oraz przewlekłego bólu. W przypadku takiego zabiegu, szerokość paznokcia zostaje niezmieniona z równoczesnym usunięciem przyczyny wrastania.  W przeciwieństwie do niegdyś stosowanych resekcji klinowych, powszechnych w tradycyjnej chirurgii, gdzie pozbywano się bocznych fragmentów paznokci, tworząc nieestetyczny, zwężony i zdeformowany wygląd paznokcia, odpowiednio przeprowadzony zabieg plastyki wałów okołopaznokciowych charakteryzuje się praktycznie całkowitą likwidacją problemu, bez naruszania wyglądu płytki paznokciowej.

 Częstym i całkowicie nieprawidłowym zabiegiem również są praktyki zerwania paznokcia (awulsji), skutkuje to powstaniem ogromnej rany, traumą dla łożyska paznokcia, często również zatrzymaniem jego wzrostu i deformacją.

Zabieg plastyki wałów około paznokciowych powstał w odpowiedzi na potrzeby wielu pacjentów podologicznych, u których tradycyjne metody takie jak tamponady, zmiany opatrunków, klamry ortonyksyjne nie przynoszą dłuższych i trwalszych efektów. Pacjenci Ci, często przeszli już przez rozwiązania tradycyjnej chirurgii, bezskutecznie.

Zabieg skierowany jest do pacjentów z :

-przewlekłym bólem  i dyskomfortem  spowodowanym wrastającymi paznokciami,

-powikłaniami po innych zabiegach chirurgicznych,

-nawracającymi stanami zapalnymi w obrębie wałów okołopaznokciowych oraz zbliznowaceniami powstałymi na ich skutek,

-brakiem skuteczności  terapii podologicznych,

– genetycznym przerostem wałów okołopaznokciowych.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

-cukrzyca

-problemy z krzepliwością krwi

– aktywne choroby nowotworowe

Ogólne zalecenia pozabiegowe:

– zabieg ten wymaga ograniczenia chodzenia na minimum 4-6 dni, po 7 dniach następuje pierwsza kontrola podologiczna, następnie po 14 dniach zdjęcie szwów,

-wymagana jest profilaktyczna antybiotykoterapia,

-w czasie gojenia nie należy moczyć palca, korzystać z basenów, solarium, sauny etc.,

-do pełnego wygojenia nie należy nosić ścisłego obuwia.

Szczegółowe zalecenia i wytyczne wysyłane są pacjentowi drogą elektroniczną na kilka dni przed zabiegiem, oraz omawiane raz jeszcze w dniu zabiegu.